Z MediaSwiat:

Aktualności:

Pełne archiwum

[Polskie Radio] • Święta Bożego Narodzenia z Polskim Radiem
2011-12-22 15:07:49 • napisany przez: Michal

   Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które pozwolą słuchaczom poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

 

W pierwszy dzień Świąt, w godz. 12.00-15.00, Włodzimierz Kleszcz poprowadzi „Rodzinne muzykowanie” z udziałem córki Mai i zięcia Woja Krzaka (oboje związani z „Kapelą ze Wsi Warszawa” oraz zespołem „IncarNations”). „Świąteczny Wieczór z Jedynką” poprowadzi Adam Rozlach. W programie m.in. od. 20.10 zaprezentujemy fragmenty koncertu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury, jaki odbył się w  Filharmonii Narodowej – „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”. Tuż po koncercie (21.00-22.20) prowadzący zaprosi na spektakl Teatru Polskiego Radia  „Śluby panieńskie”Aleksandra Fredry, w reżyserii Wojciecha Markiewicza i w znakomitej obsadzie. W słuchowisku powstałym w 1975 r. wystąpią: Grażyna Barszczewska, Krzysztof Kołbasiuk, Wojciech Malajkat, Cezary Morawski, Magdalena Wójcik i Dorota Nowakowska. Od godz. 22.25 świątecznym gościem„Spotkania z mistrzem” Anny Retmaniak będzie Jan Kobuszewski, nasz wybitny aktor teatralny i filmowy. Na zakończenie, w specjalnym wydaniu Koncertu Chopinowskiego, od godz. 23.05, Adam Rozlach rozmawiać będzie ze zwycięzcą XV Konkursu Chopinowskiego –Rafałem Blechaczem.

26 grudnia w godz. 13.00-15.00 Wojtek Urban porozmawia o Świętach i nie tylko m.in. zAnną Dymną i Katarzyną Skrzynecką. Od godz. 15.00 w audycji Anny Juśkiewicz iAndrzeja Matula - o wielkich rodach polskich arystokratów na emigracji w Kanadzie: Czetwertyńskich, Tarnowskich, Czartoryskich opowie Beata Gołembiowska, o rodach aktorskich – Anna Retmaniak, a o krakowskich mieszczanach – Bogna Wernichowska. Tuż po 18.00 gościem audycji będzie Daniel Olbrychski, obchodzący właśnie pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. Wieczorem o godz. 20.10 Jedynka zaprasza do wysłuchania najciekawszych fragmentów operetki „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa syna w wykonaniu artystów  Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury . Po koncercie, na kolejny spektakl cyklu „Najlepsze polskie komedie”, tym razem „Dożywocie”  Aleksandra Fredry w reżyserii Aleksandra Bardiniego, zaprosi Teatr Polskiego Radia. W realizacji  z 1973 r. wystąpili m.in. Marta Lipińska, Andrzej Seweryn, Marian Kociniak, Jan Englert, Andrzej Zaorski i Bronisław Pawlik.Tuż po spektaklu Cezary Gurjew zaprasza na „Sport pod choinką” (w godz. 22.00-00.00). W programie m.in. rozmowa o świętach z Bohdanem Tomaszewskim, o sporcie z Danielem Olbrychskim, a także spotkanie z Sebastianem Kawką. 

Niepowtarzalną świąteczną atmosferę z pewnością poczują słuchacze radiowej Dwójki, którzy zasiądą przed odbiornikami w piątek, 23 grudnia o godz. 22.00. W audycji „Wieczór ze słuchowiskiem” przypomniana zostanie słynna „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, w adaptacji Marii Ciunelis, opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko i reżyserii Waldemara Modestowicza. W obsadzie: Jarosław Gajewski, Wiesław Michnikowski, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pszoniak, Damian Damięcki, Marcin Troński, Łukasz Lewandowski, Marcin Przybylski.Kolejne słuchowisko pojawi się na antenie Programu 2 w sobotę, 24 grudnia o godz. 22.00. Tym razem będzie to „Oratorium na Boże Narodzenie” Görana Tunströma, w przekładzie Anny Packalén, adaptacji Bogumiły Prządki, opracowaniu muzycznym Mariana Szałkowskiego i reżyserii Pawła Łysaka. Jest to opowieść o losach trzech pokoleń szwedzkiej rodziny, w które, niczym motyw przewodni, wplata się dzieło Jana Sebastiana Bacha. Wystąpili: Krzysztof Wakuliński, Jacek Rozenek, Łukasz Lewandowski, Lech Łotocki, Ewa Dałkowska, Daria Trafankowska i Gabriela Kownacka. Druga część sztuki zostanie nadana 25 grudnia o tej samej porze. A nieco wcześniej, o godz. 19.00, będzie można wysłuchać utworu, który stał się inspiracją dla Tunströma. Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 zabrzmi w wykonaniu Malin Hartelius - sopran, Kristiny Hammarström - alt, Jörga Dürmüllera - tenor, Detlefa Rotha - bas, Cappelli Amsterdam oraz Combattimento Consort Amsterdam pod dyrekcją Jana Willema de Vrienda. Przez wszystkie dni na antenie radiowej Dwójki nie zabraknie kolęd oraz świątecznej muzyki. Święta zakończą się operowo – 26 grudnia o godz. 20.00 Program 2 zaprasza na Agrypinę Jerzego Fryderyka Haendla. Wystąpią: Alexandrina Pendatchanska - sopran, Sunhae Im – sopran, Jennifer Rivera - mezzosopran, Bejun Mehta - kontratenor, Dominique Visse - kontratenor, Marcos Fink - bas-baryton, Neal Davies - bas-baryton, Daniel Schmutzhard - bas oraz Akademia Muzyki Dawnej z Berlina pod batutą René Jacobsa.  

Wigilijne popołudnie z radiową Trójką będzie można spędzić słuchając „Piosenek do ubierania choinki”, wybranych przez Jana Chojnackiego (godz. 14.00-16.00). A zaraz potem od godziny 16.00 aż do północy odbędzie się „Wigilia w Trójce”, na którą zapraszają kolejno Piotr Stelmach (godz. 16.00-18.00), Mariusz Owczarek (18.00-20.00) oraz Barbara Marcinik (20.00-00.00).W Boże Narodzenie o godz. 20.00 będzie można posłuchać koncertu najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które wykona zespół New Life’m – prekursor polskiej muzyki chrześcijańskiej.Wśród propozycji Trójki na pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia znajdą się m.in. wyjątkowe audycje Piotra Metza. W niedzielę, 25 grudnia o godz. 17.00, dwugodzinna audycja„Święta z Tori Amos”. W programie piosenki rudowłosej Amerykanki, a także obszerny wywiad, nagrany w domu artystki w Irlandii, gdzie Tori Amos opowiedziała Piotrowi Metzowi o swojej ostatniej płycie „Night Of Hunters”. W świąteczny poniedziałek, 26 grudnia o tej samej porze, dziennikarz Trójki zaprasza na równie wyjątkowe „Święta z Paulem McCartneyem”.Ostatniego dnia tego roku Agnieszka Szydłowska i Michał Margański zapraszają słuchaczy do szalonej zabawy z „Sylwestrem w Trójce”. Impreza na antenie potrwa od godz. 22.00 do 6.00 rano. A na dobry początek jubileuszowego dla Trójki 2012 roku, cała ekipa Programu 3 zaprasza do wysłuchania kolejnego Topu Wszech Czasów (godz. 9.00-20.00) oraz noworocznego koncertu „Męskie Granie” (godz. 20.00-22.00).  

24 grudnia w Czwórce - Radiu z Wizją świąteczna atmosfera panować będzie już od godzin porannych. W audycji „Bed&Breakfast” (godz. 8.00-10.00) Agnieszka Furtak porozmawia z obcokrajowcami spędzającymi Święta w Polsce. W „Hyde Parku”  (godz. 10.00-12.00) Patryk Kuniszewicz poszuka aniołów w otaczającym nas świecie. Pretekstem do rozmów będą „Anielskie Sprawki” (słuchowisko Teatru Polskiego Radia), „Anioły biznesu” (inwestorzy wspierający młodych przedsiębiorców i naukowców) oraz „Dom Aniołów Stróżów” (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży). Od godz. 14.00 Czwórka zaprasza na świątecznie granie w rytmie reggae dancehall. Marcel Zieliński (Junior Stress) opowie, jak wyglądają Święta na Jamajce, a także zaprezentuje artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznego największego festiwalu reggae w tym kraju. W pierwszy dzień Świąt Tomek Burnos i Hania Dołęgowska w audycji „Co Was kręci” (godz. 10.00-12.00) przybliżą warszawskie i śląskie tradycje bożonarodzeniowe. Nie zabraknie rozmów o zwyczajach, obrzędach i tradycjach kulinarnych obu regionów. Od godz. 14.00 Hubert Augustyniak zaproponuje słuchaczom i telewidzom nastrojową muzykę z miłością w roli głównej, a od 22.00 Maciej Szajkowski opowie o celebrowaniu pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia w folkowym stylu.26 grudnia Patryk Kuniszewicz w audycji „W cztery oczy” (w godz. 9.00-11.00) porozmawia z Pawłem Kilenem, który w listopadzie 2010 roku rozpoczął podróż rowerem po Afryce, a w Wigilię zamierza wrócić do Polski, do rodzinnego domu w Warszawie. Justyna Dżbik w audycji „Pod lupą” (13.00-16.00) spotka się m.in. z Miłoszem Brzezińskim, psychologiem, którego zapyta, jak dobrą, świąteczną energię wykorzystać w budowaniu relacji rodzinnych. 

Świąteczne audycje pojawią się również w Polskim Radiu dla Zagranicy. Znajdą się wśród nich m.in.: reportaż o Wigilii na otwartym morzu, czyli o Świętach marynarzy, audycje muzyczne z najpiękniejszymi polskimi kolędami oraz magazyn przygotowany w ramach projektu EuRanet, poświęcony tradycjom świątecznym w Europie – w Słowacji, Niemczech, Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Nie zabraknie również historycznego spojrzenia na bożonarodzeniowe zwyczaje – prof. Anna Mikołejko, antropolog kultury, opowie o Świętach w XVIII i XIX wieku w polskich miastach, a dr Wanda Janowska, grodnianka, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, o Bożym Narodzeniu na Kresach w okresie międzywojennym. Ponadto będzie można posłuchać o Wigilii w Teatrze Witkacego w Zakopanem, w rozmowie z Andrzejem Dziukiem, jego dyrektorem i reżyserem.

 



 


Jeśli masz jakieś interesujące informację o chello lub pomysł na niusa, to wyślij do mnie maila

Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów zawartych na tych stronach bez zgody autora surowo zabronione.
Hosting: Profesjonalne odzyskiwanie danych

Ostatnia aktualizacja strony: 01.09.2023