Z MediaSwiat:

Aktualności:

Pełne archiwum

[inne] • Polska może zostać analogową wyspą w cyfrowej Europie
2007-08-04 06:52:03 • napisany przez: Anna

   W 2005 roku Rada Ministrów przyjęła "Strategię przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej", ale dokument ten stracił już swą aktualność. Czy telewizja cyfrowa w Polsce pozostanie tylko w sferze wiecznie niekończących się projektów, przetargów i obietnic?

Na początku 2006 roku premier powołał nowy Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej, który opracował "Plan wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej" przyjęty przez Ministerstwo Transportu. W tym planie przewiduje się rozpoczęcie nadawania cyfrowego po 1 stycznia 2010 roku i wyłączenie emisji analogowej przed 31 grudnia 2012 roku, z możliwością przesunięcia tego terminu do czerwca 2015 roku. Do końca tego roku ma powstać projekt ustawy regulującej kwestię wdrażania telewizji cyfrowej.

We wszystkich państwach nadawcy publiczni, tacy jak BBC, ZDF, ARD, RAI, odgrywają wiodącą rolę w pracach związanych z cyfryzacją telewizji. Pobierając opłaty abonamentowe, nadawcy publiczni zobowiązani są do takiego rozpowszechniania programów, aby były dostępne dla wszystkich mieszkańców kraju, a to może zapewnić telewizja naziemna. Komisji Europejskiej zależy na skoordynowanym przechodzeniu od telewizji analogowej do cyfrowej. Temu ma służyć wyznaczenie roku 2012 jako terminu wyłączenia analogowej emisji.

W Polsce telewizję cyfrową odbierają tylko abonenci platform satelitarnych i sieci kablowych. Z 12,5 mln gospodarstw domowych połowa odbiera telewizję naziemną - dlatego program jej transformacji ma szczególne znaczenie.

- Przejście od telewizji analogowej do cyfrowej jest nieuchronne. Przy tym technologia cyfrowa daje możliwość dostarczania znacznie większej niż dotychczas liczby programów, a także nowe formy usług multimedialnych. Trzeba też pamiętać, że władze państwowe, przyjmując plany wprowadzania telewizji cyfrowej, wyznaczają też daty całkowitego wyłączenia telewizji analogowej. Po tym terminie nie będzie już można oglądać telewizji na dotychczas używanym odbiorniku. Trzeba będzie dokupić do niego cyfrową przystawkę lub zdecydować się na kupno nowego telewizora. Kilka państw na świecie - m.in. USA, z uwagi na niską jakość dotychczasowego analogowego systemu NTSC, od razu postanowiło zastąpić go cyfrową telewizją o najwyższej jakości - czyli HDTV. W Europie technologię cyfrową wykorzystywano przede wszystkim do powiększania liczby programów. Ale w europejskich domach coraz więcej jest dużych szerokoekranowych telewizorów, na których odtwarzane są doskonałej jakości filmy z płyt DVD. Na takich ekranach wady nadawanej obecnie standardowej telewizji są bardzo widoczne. Ogromne znaczenie dla przyspieszenia rozwoju HDTV w Europie mają wielkie wydarzenia sportowe - takie jak mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2006 roku. A skoro już mówimy o sporcie, to warto przypomnieć, że rok 2012 to nie tylko piłkarskie mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę wspólnie z Ukrainą. To także zalecony przez Komisję Europejską termin całkowitego wyłączenia telewizji analogowej i przejścia na nadawanie cyfrowe w państwach Unii. Wiele państw zdecydowało się zrobić to wcześniej. W Holandii od początku tego roku na obszarze całego kraju nadawana jest już tylko telewizja cyfrowa. W przyszłym roku telewizję analogową wyłączą Szwecja i Szwajcaria. Później zrobią to m.in. Niemcy, Hiszpania, Czechy, Austria, Francja, Włochy i Wielka Brytania. - mówi Elżbieta Kindler-Jaworską, konsultant ds. telewizji cyfrowej.




źródło: Rzeczpospolita

 


Jeśli masz jakieś interesujące informację o chello lub pomysł na niusa, to wyślij do mnie maila

Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów zawartych na tych stronach bez zgody autora surowo zabronione.
Hosting: Profesjonalne odzyskiwanie danych

Ostatnia aktualizacja strony: 01.09.2023