Z MediaSwiat:

Aktualności:

Pełne archiwum

[inne] • Internet po kablach TP tylko dla abonentów TP!
2007-01-31 06:20:51 • napisany przez: Anna

   Urząd Regulacji Telekomunikacji wydał krótki przewodnik dla konsumentów, którzy chcą skorzystać z dostępu do intertetu od niezależnego od TP operatora, ale po kablach TP. UKE jednoznacznie stwierdza, iż warunkiem koniecznym, który musi być spełniony, żeby skorzystać z usługi dostępu do Internetu świadczonej przez innego niż TP operatora jest posiadanie telefonu i opłacanie abonamentu telefonicznego w Telekomunikacji Polskiej S.A. Wynika to z umów zawartych przez operatorów z TP.
Oznacza to, że nie możemy zrezygnować z neostrady tp i telefonu TPSA, by podpisać umowę np. z Netią czy GTS. Aby móc korzystać z niezależnego dostawcy internetu, i tak pozostaniemy związani z TP. Jeśli przestaniemy płacić za telefon, Telekomunikacja odłączy nam linię, a co za tym idzie, stracimy dostęp do internetu.

W swoim przewodniku dla konsumenta UKE pisze również:

1. Sprawdź, czy operator, z którego oferty zamierzasz skorzystać, działa w Twoim miejscu zamieszkania. Nie opieraj się jedynie na mapce zasięgu działania operatora, ponieważ zasięg na mapkach umieszczonych na stronach internetowych operatorów jest orientacyjny i to, że jakaś strefa numeracyjna jest w zasięgu operatora nie znaczy że w całej tej strefie numeracyjnej jest technicznie możliwe zrealizowanie usługi, i na każdej linii. Dlatego zadzwoń na infolinię operatora, z którego usług internetowych chcesz skorzystać i zasięgnij informacji szczegółowej.

2. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rezygnacji z usługi neostrada tp postaraj się uzyskać od nowego operatora jednoznaczną informację, czy istnieją możliwości techniczne świadczenia Ci usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ostateczne i wiarygodne informacje techniczne, w tym o możliwości realizacji usługi o lepszych parametrach, operator uzyskuje z TP po złożeniu zamówienia. Dlatego też w regulaminach świadczenia usług z reguły są klauzule, które uwalniają go od odpowiedzialności w przypadku, gdy nie ma możliwości technicznych zrealizowania zamówienia na danej linii.

3. Nie w każdym przypadku fakt wcześniejszego korzystania z usługi neostrada tp daje pewność, że usługa będzie mogła być na tym samym łączu świadczona przez nowego operatora – szczególnie jeżeli zamierzasz zmienić jej parametry.

4. Bądź przygotowany na to, że w początkowej fazie wdrażania usług dostępu do szerokopasmowego Internetu przez operatorów alternatywnych przerwa w działaniu usługi przy przejściu z TP do innego operatora może ulec wydłużeniu nawet do kilku dni.

Należy zwrócić uwagę, iż oferta BSA nie łączy możliwości złożenia zamówienia na łącze z koniecznością wypowiedzenia umowy z TP. Oznacza to, iż podpisując umowę na świadczenie usługi internetowej np. z Netią, nadal jesteśmy użytkownikami neostrady tp - tak długo, aż nie zrezygnujemy z usługi zgłaszając to do Telekomunikacji Polskiej.

Jeśli chodzi o techniczną możliwość świadczenia usług, to zgodnie Ofertą TP może odmówić realizacji zamówienia na łącze abonenckie tylko w trzech przypadkach:
- łącze nie jest objęte ofertą, (np. jest to łącze radiowe, ISDN),
- brak jest możliwości technicznych realizacji opcji usługi (opcja usługi to np.: 256 kbit/s),
- występuje zagrożenie dla integralności sieci TP.
Przyczyny odmowy TP powinna pisemnie szczegółowo uzasadnić.

Należy jednak pamiętać, że warunki świadczenia usług nie wynikają bezpośrednio z oferty ramowej, tylko z umów zawartych przez operatorów z TP, oraz z tego, jak faktycznie zapisy umów są realizowane.


więcej informacji: UKE

 


Jeśli masz jakieś interesujące informację o chello lub pomysł na niusa, to wyślij do mnie maila

Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów zawartych na tych stronach bez zgody autora surowo zabronione.
Hosting: Profesjonalne odzyskiwanie danych

Ostatnia aktualizacja strony: 01.09.2023