Z MediaSwiat:

Aktualności:

Pełne archiwum

[Ogólny] • Bilans Konferencji PIKE 2006
2006-10-28 16:52:49 • napisany przez: Anna

   PIKE 2006 to zorganizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej XXIX Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, która w dniach 22-25 października 2006 r. odbywała się pod hasłem Cyfrowy Dom - nowe wyzwania dla operatorów komunikacji elektronicznej w Hotelu Kasprowy w Zakopanem.


Uczestnikami konferencji było 670 osób: przedstawiciele operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych, w tym wielu gości zza granicy. Na wystawie swoje produkty i usługi prezentowało 35 firm.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli posłowie Julia Pitera i Adam Szejnfeld, Anna Streżyńska, Wojciech Dziomdziora oraz Ewa Gadomska (KRRiT), Bronisław Wildstein (TVP S.A.), prof. Wojciech Kowalski (Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski). Media reprezentowali dziennikarze pism branżowych, gazet ogólnopolskich oraz stacji telewizyjnych - w tym TVP oraz telewizji lokalnych.

Uczestnicy Konferencji PIKE 2006 – operatorzy oraz ich goście, kluczowi uczestnicy rynku mediów elektronicznych, reprezentanci instytucji regulacyjnych i Parlamentu, zgodnie opowiedzieli się za koniecznością całościowego uporządkowania prawa regulującego działalność rynku telekomunikacyjnego.

Celem Konferencji przeprowadzonej w Zakopanem w dniach 23-25 października 2006 r. było ukazanie możliwości jakie niesie ze sobą szybki rozwój technologii oraz zwrócenie uwagi na planowane przez legislatorów rozwiązania prawne. Po raz pierwszy w historii organizacji konferencji PIKE zorganizowała połączenie internetowe, dzięki któremu w otwarciu imprezy wzięła udział on-line Anna Streżyńska, prezes UKE, patron honorowy Konferencji.

Podczas Konferencji, przebiegającej pod hasłem Cyfrowy Dom – Nowe Wyzwania Dla Operatorów Komunikacji Elektronicznej, odbyło się wiele paneli problemowych. Część z nich zajęła się szansami i zagrożeniami wynikającymi z istniejących obecnie uregulowań prawnych w dziedzinie telekomunikacji. Zaproszeni specjaliści zaprezentowali kierunki, którymi powinny podążać zmiany prawa umożliwiające rozwój rynku i większą dostępność nowoczesnych technologii.

Jednym z ważniejszych punktów konferencji była debata pod znamiennym tytułem Prawo autorskie – ostatnie starcie?, która dotyczyła systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W panelu zasiedli przedstawiciele świata polityki – Julia Pitera i Adam Szejnfeld – posłowie Platformy Obywatelskiej, Wojciech Dziomdziora – członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, eksperci prawa – Profesor Wojciech Kowalski z Uniwersytetu Śląskiego, Katarzyna Lasota – doktor prawa polskiego i niemieckiego, Karol Kuch – specjalista prawa autorskiego z Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, a w imieniu branży – Tomasz Węgrzyński – wiceprezes PIKE. Paneliści dyskutowali na temat deformacji i patologii, które mają miejsce zarówno na etapie stanowienia i jak stosowania prawa autorskiego.

Wszyscy uczestnicy zgodnie orzekli, że potrzebna jest nowa ustawa, oparta na zasadach przejrzystości w wyznaczaniu stawek dla twórców, równości traktowania podmiotów gospodarczych i jawnych zasad funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania. Panel zakończył się konkluzją, że przyszedł czas, aby uchwalić nową ustawę, która zmieni nietransparentny system zarządzania prawami autorskimi, kompleksowo uporządkuje rynek i będzie zgodna ze standardami unijnymi.

Uczestnicy Konferencji zapoznali się z najnowszą ofertą techniczną i programingową oraz ich wpływem na rozwój działalności firm sektora telekomunikacyjnego. Wiele uwagi poświęcono problemom nowoczesnego marketingu i reklamie. Specjaliści tych branż prezentowali operatorom nowoczesne metody komunikacji, niezbędne na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Kontakt z produktami nadawców oraz ofertą dostawców usług dla branży telekomunikacyjnej, także finansowych, zapewniła wystawa, na której prezentowało się 35 firm.

Częścią Konferencji był I Przegląd Kanałów Tematycznych, którego celem było poinformowanie operatorów o nowych telewizyjnych kanałach tematycznych, które rozpoczynają działalność na terenie Polski oraz promowanie najlepszych spośród już istniejących na naszym rynku.

Spośród nominowanych do finału operatorzy w głosowaniu elektronicznym wybrali zwycięzców w następujących kategoriach:
Debiut Roku – zwycięzcą został program Kuchnia TV,
Kampania promocyjna - zwycięzca HBO,
Współpraca z operatorami - zwycięzca National Geographic.

Podczas Konferencji prezes PIKE Jerzy Straszewski oraz prezes TVP Bronisław Wildstein podpisali porozumienie o tworzeniu warunków do obecności w sieciach operatorów – członków Izby, nowych programów tematycznych, które będzie oferować TVP.


źródło: PIKE

 


Jeśli masz jakieś interesujące informację o chello lub pomysł na niusa, to wyślij do mnie maila

Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów zawartych na tych stronach bez zgody autora surowo zabronione.
Hosting: Profesjonalne odzyskiwanie danych

Ostatnia aktualizacja strony: 01.09.2023